Krzyż Zasługi

(Z pamiętnika)

Moje pierwsze spotkanie z Afryką
Krzyż Zasługi *
Sympozjum w Amsterdamie*
Boże Narodzenie
Wypad do stolicy
Zanzibar
Spotkanie z Prezydentem Tanzanii
Wakacje 2002
Wspomnienie
Wielkanocny zwiastun
Przyjdź i pomóż nam
Charaktery
Medal im. Alberta Schweitzera
Kongres Afrykanistyczny
Kontrowersyjna decyzja
Moje Haiti

 

30 stycznia 2015 roku zostałem odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przyznanym przez Prezydenta RP. Krzyż odebrałem w Arushy z rąk Ambasadora RP Pana Marka Ziółkowskiego. Odbyło się to w otoczeniu kilkunastu polskich parlamentarzystów na czele z Panią Senator Prof. Alicją Chybicką, którzy przybyli w tym czasie do Tanzanii. Ich program obejmował spotkanie z parlamentarzystami tanzańskimi, odwiedziny cmentarza polskich uciekinierów wojennych a także część turystyczną obejmującą wspinaczkę na Kilimandżaro.

 

Oprócz mnie odznaczeni zostali ostatni  w Arushy mieszkaniec pobliskiego obozu uciekinierów w Tangeru, obecnie w zaawansowanym wieku Pan Edward Wójtowicz i Pani Grażyna Tairo aktywistka Polonii tanzańskiej i żona Konsula Honorowego RP.

 

Tyle oficjalnej informacji. Ze swojej strony muszę dodać, że czuję się zaszczycony i poruszony tym, że moja tutejsza 24 letnia praca chirurgiczna dosłownie w pocie czoła została dostrzeżona i uhonorowana. Staram się jak mogę pomóc tutejszym ludziom, którzy w praktyce w większości nie mają szansy szukania tego typu pomocy gdzie indziej. Daje mi to olbrzymią satysfakcję a pacjenci są mi wdzięczni i wiedzą, że jestem Polakiem.

 

 

 

 

 

 

 

Jeszcze parę słów o odwiedzinach po ponad dwudziestu latach cmentarza uchodźców wojennych w Tangeru, którzy uciekli z Sowieckiej Rosji z Gen. Andersem i którym Anglicy zaoferowali tu pobyt. Kiedyś był on zaniedbany w środku buszu, dziś jest otoczony murem z budynkiem zawierającym plansze informacyjne. Jedynie na dwóch odwiedzanych przeze mnie cmentarzach doznałem podobnego wzruszenia. Jednym był cmentarz na Monte Casino a drugi właśnie ten. Oba odległe od kraju, oba z polskimi nazwiskami na płytach tych, którzy tak chcieli powrócić  i oba dokumentujące tragedie naszego narodu.