Wojna NATO (pisane w grudniu 2000)
(Dawne wydarzenia)

Kosowo
Wojna NATO
Wojna Saddama
 Co mnie to obchodzi
 Wyzwolony ze złudzeń
 Ostatnie dni Saddama

 

Dopiero teraz, dłuższy czas po wydarzeniach w Kosowie wychodzą na jaw zakulisowe machinacje, które do nich doprowadziły. BBC International nadała fantastyczny program pod tytułem Moralny Pojedynek, wojna NATO. Wypowiadali się niemal wszyscy zainteresowani: Madeleine Albright, min. spraw zagranicznych Anglii Robin Cook, główny generał wojsk niemieckich biorących udział w akcji i wiele innych osób, także ze strony albańskiej i serbskiej. Z ich relacji wyłania się następujący rozwój wypadków. Serbowie w Kosowie byli nękani przez akcje bojówek albańskich. Odpowiedzieli na to akcją wojskową, która przyniosła ofiary, ale nie masowe morderstwa ludności cywilnej. Pod naciskiem państw zachodnich a także po zakończonej akcji wojska serbskie wycofały się. Wówczas wszystkie ich pozycje w Kosowie zostały natychmiast zajęte przez doskonale już uzbrojone przez zachód oddziały albańskie Armii Wyzwoleńczej Kosowa KLA. Na terenie Kosowa pojawili się międzynarodowi obserwatorzy na czele z bardzo wysokiej rangi przedstawicielem Departamentu Stanu USA nijakim Williamem Walkerem. Okazuje się, że to on odegrał kluczową rolę w doprowadzeniu do wojny. Słynny incydent we wsi Raczak który zaktywizował zachód do działań zbrojnych i wpłynął na światową opinię publiczną, gdzie w TV wielokrotnie pokazywano stosy zabitych ciał mieszkańców tej wsi nosi w/g BBC wyraźne znamiona prowokacji. We wsi tej znajdowały się główne oddziały KLA. Rdzenni mieszkańcy wsi opuścili ją bojąc się ataku Serbów. Serbowie rzeczywiście zaatakowali, zdobyli Raczak i zabili 15 żołnierzy KLA. Po tym fakcie naczelny międzynarodowy obserwator W. Walker przybył do tej wsi i niczego poza wymienionymi faktami nie stwierdził. Ponieważ Serbowie wycofali się Raczak został wkrótce na powrót przejęty przez KLA i wówczas wrócili do niego jego mieszkańcy Albańczycy. Dopiero po tym ponownie pojawił się tam wspomniany obserwator i podniósł alarm donosząc o masowym mordzie ludności cywilnej. Porozumiał się telefonicznie z głównodowodzącym NATO, co generał ten potwierdza a W.W. w publicznym wywiadzie zaprzecza. Obserwując cały ten wywiad wygląda na to że W.W. został użyty przez wysokich przełożonych do sprowokowania militarnej akcji.
Potem była słynna trwająca 3 tyg. konferencja w Rambouillet gdzie zachód przygotował traktat pokojowy niedający po jego podpisaniu Serbii niemal żadnych praw do Kosowa i skazujący tą prowincję na okupację przez wojska NATO. Było z góry wiadomo, że Serbia tego nie podpisze. Tak naprawdę chodziło tylko o to, aby podpisała to KLA. I tu wynikł niespodziewany problem dla zachodu, bowiem mimo usilnych nalegań ówczesny przywódca KLA przez 3 tyg. odmawiał podpisania dokumentu. M. Albright była jak sama mówi na granicy frustracji. W końcu złamano opór i KLA podpisała. Wtedy już nic nie stało na przeszkodzie, aby rozpocząć akcję zbrojną.
To jeszcze raz potwierdza moją opinię o wydarzeniach w Kosowie i słuszność mojego oburzenia, kiedy obserwowałem w TV, co się tam dzieje. Działając w imię szlachetnych celów w cyniczny sposób doprowadzono do tragedii Albańczyków i Serbów tylko po to, aby zrealizować mętne polityczne cele. Wcale się nie dziwię, kiedy teraz Unia Europejska stara się uniezależnić od USA przynajmniej w zakresie rozwiązywania europejskich problemów.